Kolejny materiał ju za:

Menu administracyje - jakie wybrać?

Standardawo instalując Drupala 7 mamy do dyspozycji menu Toolbar, jest to domyślnie włączony moduł  w rdzeniu kropelki, jednak to menu nie zawiera opcji jakie przyspieszają prace. Jedną z podstawowych wad jest brak wielopoziomowego rozwijania menu po najechaniu na wybrany element. Szukając w gąszczu dostępnych modułów można wybrać coś dla siebie:

1. Administration Menu: jest jednym z najczęściej instalowanym modułem w celu poprawienia funkcjonalności nawigowania dla administratora, powłączeniu modułu automatycznie zostaje pokazany pasek menu u góry witryny, pasek nie zanika, skrolowany jest wraz z zawartością witryny.

Dodatkowa funkcjonalność to: możliwość wyświetlenia wyglądu paska menu zbliżonego do stylu paska z modułu Toolbar oraz uruchomienia menu z opcjami dla developerow.

Jeśli chcesz zainstalować menu z poziomu koment drush wystarczy wpisać następujące komenty:

drush dl admin_menu - w celu pobrania modułu do projektu

drush en admin_menu, admin_menu_toolbar - uruchamiamy moduł z opcją wyglądu zbliżonego do menu Toolbar

drush dis toolbar - wyłączenie domyślnego modułu Toolbar

Każda z opcji włączenia czy wyłączenia modułu wymaga akceptacji zmiany.

2. Admin: ciekawa alteranetywa dla opcji ukrycia menu administratowa w postaci zwijanej zakładki z widoczną ikonką w lewym górnym rogu strony, po włączeniu modułu otrzymujemy opcję wysuwanego menu po kliknięciu w ikonkę "klucza"

Po rozwinięciu uzyskujemy blok z sekcjami, wybranie danej sekcji (kliknięcie) powoduje pokazanie zawartych działów w sekcji, wadą tego menu jest brak możliwości szybkiego wybrania interesującej nas podstrony bez zbędnego klikania. Wygląd rozwiniętego menu znajdziecie poniżej.

3. Navbar: ciekawa alternatywa dla osób ceniących sobie elastyczność w położeniu menu, moduł Navbar daje możliwość sterowania położeniem menu jednak taka "przyjemność" wymaga pewnego poświęcenia. W celu uruchomienia modułu niezbędny jest moduł Libraries, moduł wymagany jest w celu wpięcia bibliotek z ikonami oraz obsługą funkcjonalności menu. Po instalacji niezbędne jest dogranie bibliotek: Backbone, Modernizr oraz Underscore, po uzupełnieniu całości uzyskujemy elsatyczne i ciekawe rozwiązanie rodem z Drupal 8.

Tak prezentuje się moduł w pełnej odsłonie:

 

Modułów do budowy menu w Drupalu znajdziemy wiele, jednak zaplecze dla nawigacji przeznaczonej wyłącznie dla administratora jest bardzo małe, w całej batalii o miano najlepszego menu od wielu lat wygrywa moduł Administration Menu i nic nie zapowiada się by z najwyższego podbium mógł spaść. Zaznaczyć trzeba, moduł jest chętnie używany w wersjach Drupala 6 i 7.

A może Tobie przypadł do gustu ciekawy moduł z menu administracyjnym, zostaw swoją sugestię w komentarzu.

Kontakt z nami

Masz pytania, propozycję na kurs lub problem z uzyskaniem dostępu do materiałów napisz do nas: slawek@drupalomania.pl

Subskrybuj

Subskrybuj Subskrybuj