Kolejny materiał ju za:

Instalacja środowiska pracy - localhost

Bez względu na to, którą wersje kropelki instalujesz niezbędne jest środowisko pracy, w którym można uruchomić dowolny projekt. Na początku przygody wystarczy serwer lokalny, który pełni rolę środowiska dla kropelki.

  • Pierwszy krok to pobranie i zainstalowanie lokalnego serwera, na potrzeby pierwszego projektu skorzystamy z serwera XAMPP dostępnego pod adresem http://sourceforge.net/projects/xampp/ , pobierz serwer klikając w przycisk „Download”

Serwer XAMPP zainstalujesz na systemach: Windows, Mac, Solaris, Linux

  • Instalacja serwera przebiega bardzo intuicyjnie, po uruchomieniu instalatora zobaczysz planszę powitalną z opcją przejścia do kolejnego kroku, przycisk „Next”

  • Opcje instalacyjne, jakie możemy wybrać podczas ustalania dodatków serwera lokalnego, minimalne ustawienia to: serwer Apache, bazy danych MYSQL oraz wsparcie dla serwera obsługi baz danych, jakim jest phpMyAdmin

 

  • Kolejny krok to wskazanie domyślnej lokalizacji dla folderu serwera XAMPP, instalator sugeruje dysk C.

  • Zostaniemy poinformowani o opcji zapoznania się z możliwościami XAMPP-a na stronie http://bitnami.com, opcję można odznaczyć, przez co nie zostaniemy przekierowani na witrynę po zainstalowaniu serwera.

 

  • Przed rozpoczęciem instalacji pozostanie jeszcze potwierdzenie opcji instalacji przyciskiem „Next”. Proces instalacji odbywa się automatycznie, o czym jesteśmy informowani w pasku postępu, instalacja to rozpakowanie plików serwera. Po zakończeniu instalacji zostaniemy poinformowani o możliwości uruchomienia panelu kontrolnego serwera.

Serwer XAMPP może być dostępny w sieci z domeną, sieci prywatne lub jako publiczny serwer, nie jest to jednak rozwiązania wskazane do budowania serwerów z publicznymi usługami hostingowymi. W celach realizacji projektu na lokalnym serwer wystarczą nam opcje widoczności serwera w sieci z domeną i sieci domowej lub firmowej.

 

Kontakt z nami

Masz pytania, propozycję na kurs lub problem z uzyskaniem dostępu do materiałów napisz do nas: slawek@drupalomania.pl

Subskrybuj

Subskrybuj Subskrybuj